Sorceleur Wiki

Transcription[]

Foltest

http://web.archive.org/web/20010322222236/http://sapkowski.fantasy.art.pl/wc/temeria/foltest.php

Aktualnie panujący król Temerii. Nie żonaty. Krąży - raczej uzasadniona - plotka, że wolny stan króla bynajmniej nie wynika z wyboru. Foltest już w bardzo młodym wieku nawiązał skandaliczny romans z własną siostrą, ADDĄ Temerską. Po wstąpieniu na tron zaamierzał nawet poślubić ADDĘ i uczynić królową u swego boku - obraził tym śmiertelnie króla Redanii VIZIMIRA, albowiem w myśl wcześniej zawartych układów powinien wziąć za żonę córkę VIZIMIRA, Dalimirę. ADDA Temerska zmarła jednak i do ślubu nie doszło. Ale afera była i skandal nie cichnął - bo FOLTEST miał z Addą dziecko, córkę, nazywaną ADDĄ "Białą" (vide "Wiedźmin"). W takich warunkach żaden monarcha ani arystokrata nie miał i nie ma zamiaru wydawać za FOLTESTA córki i oficjalnie łączyć się mariażem z "tym skandalicznym dworem".
Niektórzy uważają, że FOLTESTOWI to nie przeszkadza, bo król woli kochanki i faworyty - jego aktualną miłością jest baronowa Maria Luiza La Valette. Twierdzi się, że obydwoje dzieci baronowej, syna Bussy'ego i córkę Anais, spłodził nie stary baron La Valette, lecz właśnie król FOLTEST.
Córka FOLTESTA i ADDY Temerskiej, ADDA Biała, jest oficjalnie traktowana jak następczyni tronu Temerii, ale dziewczyna jest wyraźnie upośledzona i niepełnosprawna. Przyszłość trwającej od króla GEDDESA dynastii temerskiej nie rysuje się zatem zbyt wyraziście.